ПРО ЗАПОВІДНИК

Ми раді вітати Вас на офіційному сайті Луганського природного заповідника. Сайт створений для інформаційної підтримки діяльності заповідника, екологічної освіти та всебічного співробітництва. 

 

Луганський природний заповідник є природоохоронною, науково-дослідною та еколого-просвітницькою установою загальнодержавного значення, метою якої є збереження та вивчення природного ходу природних процесів і явищ, генетичного фонду рослинного і тваринного світу, окремих видів і угруповань рослин і тварин, типових та унікальних екологічних систем .

 

Заповідник розташований у Луганській області і складається з чотирьох відділень (філій) - Станично-Луганського площею 498 га в Станично-Луганському районі, відділення Стрільцівський степ площею 1036,5 га в Міловському районі, відділення Провальський степ площею 587,5 га в Свердловському районі та відділення Трьохізбенський степ площею 3281 га в Слов'яносербському та Новоайдарському районах. Загальна площа заповідника 5403,0 га.

 

У сучасному вигляді заповідник був створений 12 листопада 1968 р. Однак його історія сягає корінням в 20-ті рр. минулого століття, в період бурхливого розвитку і офіційного становлення заповідної справи в Україні. У 1923 р. був створений Стрілецький степ (в майбутньому Стрільцівський) - один з найстаріших заповідників України і ключове відділення майбутнього Луганського природного заповідника. В історії заповідника створення нових і розширення існуючих відділень завжди було пов'язано з подоланням сильного опору з боку господарюючих суб'єктів, оскільки в Степовій зоні, де розташований заповідник, майже не залишилося земель, які б не використовувались у сільському господарстві.

 

Велика частина території заповідника - це степові ділянки. Незважаючи на невеликі розміри, вони повною мірою демонструють всю пишність і велич українського степу. Немов морські хвилі танцює на вітрі срібляста ковила. На її тлі яскравими барвами наповнюють степ сотні видів квітучих однодольних і дводольних трав. Крім різнобарв'я кольорів, в степу можна відчути насичений пряний аромат всього різноманіття дикої флори. Сотні видів птахів наповнюють простір степу своїм чудовим співом. Що може бути красивіше степу в розпал його цвітіння!

 

Серед 1200 видів вищих судинних рослин Луганського природного заповідника відомо 187 ендеміків, з них більше 10 - вузьколокальних (астрагал крейдолюбний, чебрець вапняковий, серпуха донська, тонконіг червононогий, астрагал Ольги, лядвенець Ольги, ковила шершава, волошка первинногерберова та ін.), близько сотні рідкісних і зникаючих видів. До Червоної книги України занесено 43 види рослин, у тому числі 32 види судинних рослин, один вид водоростей, 8 видів грибів, 2 види лишайників. До Європейського червоного списку внесено 19 видів, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) - 7, у списку Бернської конвенції значиться 4 види.
 

У Зелену книгу України внесено 14 формацій рослинності заповідника, серед них головним чином степові формації (ковили Залеського, вузьколистої, Лессінга, дніпровської, волосистої тощо), але є й рідкісні водні угруповання (сальвінії плаваючої, рдесту червоніючого та ін.).
 

У фауні заповідника близько 4000 видів, з них 99 внесено до Червоної книги України, 75 видів значаться в списку Боннської конвенції, 196 - Бернської конвенції, 53 види - конвенції СІТЕС, 22 види - в списку МСОП, 29 - в Європейському червоному списку. На території заповідника відомі 66 видів ссавців, 245 - птахів, 10 - плазунів, 9 - земноводних, 3677 - безхребетних, їх них павукоподібних - 475, комах - 3182 види. Триває відкриття та опис нових видів безхребетних тварин з території заповідника.

 

На сайті Ви познайомитеся з історією і природою заповідних ділянок нашого краю, дізнаєтеся останні новини щодо діяльності та запланованих природоохоронних акціях заповідника. Фотогалерея сайту включає дивовижні колекції фотографій природи заповідника.

 

Луганський природний заповідник запрошує до співпраці всіх зацікавлених у збереженні унікальної природи українських степів, веденні наукових досліджень на заповідній території, створенні нових заповідних територій, екологічному вихованні населення.

 

 

Автори текста Т.В. Сова, Л.П. Боровик, С.В. Глотов

 

 

Фотогалерея

НАУКОВИЙ ОБ'ЄКТ «РОСЛИННО-ТВАРИННИЙ КОМПЛЕКС І ЕТАЛОННІ ЧОРНОЗЕМНІ ГРУНТИ ЛУГАНСЬКОГО ПРИРОДНОГО ЗАПОВІДНИКА« ВКЛЮЧЕНИЙ ДО ПЕРЕЛІКУ НАУКОВИХ ОБ'ЄКТІВ, ЩО СТАНОВЛЯТЬ НАЦІОНАЛЬНЕ НАДБАННЯ УКРАЇНИ(Розпорядження Кабінету Міністрів України № 665-р від 27 грудня 2006 р.)